Избор на нов претседател на Еврогрупата

Facebook
Twitter
Email
Print

Денеска во Брисел министрите за финансии на 19-те земји кои што го користат еврото како национална валута ќе го избираат следниот претседател на Еврогрупата.

 

Кандидати за позицијата се четворица актуелни министри за финансии и тоа на Португалија, Марио Сантено, на Луксембург, Пјер Грамен, на Летонија, Дана Рејзниенце-Озола и на Словачка, Петер Кажимир.

 

Шефот на еврогрупата има мандат од две и пол години и претседава со месечните состаноци, чија цел е да се заштитат националните економски политики.

 

Фаворит за позицијата во моментов е Сантено. Досегашен претседател беше Холанѓанецот Јерун Дејселблум, кој што ја водеше Еврогрупата во два мандати, но мораше да се повлече бидејќи повеќе не е холандски министер за финансии.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи