Мекмастер: Трамп ќе се погрижи за Северна Кореја – Северна Кореја: Трамп е луд

Facebook
Twitter
Email
Print

Севернокорејскиот Комитет за мирно повторно обединување на Корејскиот Полуостров го нарече американскиот претседател Доналд Трамп „луд“, оценувајќи дека воздухопловните воени вежби на САД и Јужна Кореја, што започнаа денеска, „ќе ја турнат ситуацијата на Полусотровот, која е веќе акутна, на самиот раб на нуклеарна војна“.

 

Во реакција на соопштението од Пјонгјанг и маневрите на американското и јужнокорејското воено воздухопловствп, министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ли изјави дека е тажно тоа што по двомесечен релативен мир на Корејскиот Полуостров дошло до повторно зголемување на тензиите.

 

Ванг посочи дека Кина има отворен став кон решенијата за севернокорејското нукеларно прашање.

 

Како што јави МИА, Советникот за национална безбедност на Белата куќа Херберт Рејмонд Мекмастер претходно истакна дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе се „погрижи“ за растечката нуклеарна закана од страна на Северна Кореја, преземајќи и еднострана акција доколку биде потребно.

 

„Претседателот ќе се погрижи за тоа и доколку мораме, тоа ќе ги направиме сами. Меѓутоа она што го сакаме е да ги убедиме другите дека во нивни интерес е да направат нешто повеќе“, посочи Мекмастер.

 

Тој наведе дека Кина преземала одредени чекори без преседан во оснос на Пјонгјанг.

 

„Тоа што го бараме од Кина не е да ни направи услуга нам или на некој друг, туку да се однесува во согласност со нејзините интереси“, нагласи советникот за национална безбедност на американскиот претседател.

 

Мекмастер констатираше дека на светот му се заканува смртна опасност од Северна Кореја, која, како што истака, поседува нуклеарно оружје.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи