Се организира вториот шаховски турнир „Державин“ во Битола

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Меѓународниот Славјански Универзитет од Битола го организира вториот дводневен аматерски шаховски турнир „Державин“. Турнирот ќе се одржи на 22 и 23 декември во големата конференциска сала на Универзитетот со почеток во 11:00 часот.

 

Од Универзитетот истакнуваат дека на турнирот учество можат да земат членови на шаховски клубови, но исто така и аматери од 15 до 27 годишна возраст. Крајниот рок на пријавување бил до 15 декември 2017, а учесниците треба да платат и котизација од 200 денари за двата дена. Во котизацијата се вклучени закуски и пијалоци.

 

За најдобрите тројца шахисти биле предвидени следниве награди :

 

 

  • 1 место: ЛАПТОП + Златна плакета

 

  • 2 место: ТАБЛЕТ  + Сребрена плакета

 

  • 3 место: ШАХОВСКИ СЕТ  + Бронзена плакета

 

Специјални плакети биле предвидени за :

 

  • Најдобрата шахистка

 

  • Најперспективниот млад шахист (до 18 години)

 

 

Сите оние кои сакаат да се пријават на овој турнир за дополнителни прашања можеле да се обратат на shahovski@msu.edu.mk или на 078 313 512 – Игор Mихајловски.

 

Повеќе информации за турнирот може да погледнете ТУКА.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи