Шумахер примен во Куќата на славните на Светската автомобилистичка федерација

Facebook
Twitter
Email
Print

Седумкратниот Ф1 шампион Михаел Шумахер, кој тешко ја повреди главата на скијање во Франција во 2013 година, примен е во Куќата на славните на Светската автомобилистичка федерација.

 

Ова претставуваше само уште една почест за можеби најголемиот Ф1 возач на сите времиња.

 

Седумкратниот  Ф1 првак е во тешка здравствена состојба уште од декември 2013 година, кога на скијање удри во камен, поради што 6 месеци беше во индуцирана кома.

 

Неговиот поранешен шеф во Ферари, Жан Тод имаше емотивен говор, но даде и надеж за излекување на Михаел.

 

„Уште е со нас и се бори. Но, ми недостасува навистина многу“, истакна Тод.

 

Со луѓето кои беа во Париз, сподели две за него најдраги работи додека двајцата биле во Ферари.

 

„Првата е кога во 2000 година ја освоивме првата титула, а втората ја покажува неговата големина и како човек и како спортист. Знам дека на прва топка Шуми изгледа арогантно, но тој е впрочем многу срамежлив човек. Само што заврши 2000 година ме праша дали можел да направи неколку тест кругови во Фиорана, да се увери дека и понатаму знае да вози. Секогаш се сомневаше во себе, бил одличен или не“, кажа Тод.

 

Во Париз дојде и менаџерката на Михаел, Сабине Кем. Сопругата Корина, е во Америка, додека синот Мик исто така имал некои обврски.

 

„Сите знаеме дека Шуми требаше да биде овде, сигурна сум дека тоа би го сакала. Она поради што беше така посебен и успешен е љубовта кон спортот, кон Формула 1“, кажа Сабине.

 

Во каква здравствена состојба е тој знае многу мал број на луѓе, но никакви информации не излегуваат во јавноста.

 

Тој се лекува во својата куќа во Швајцарија каде е изграден мал клинички центар. За него секојдневно се грижат 15-тина врвни доктори, а трошоците се поголеми од 100.000 евра неделно. Семејството за неговото лекување веќе го продаде приватниот авион, како и три милиони евра вредната вила во Норвешка.

 

За среќа, Михаел во својата кариера заработи близу една милијарда евра, па семејството ќе има како да ги покрие енормните трошоци.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи