Турција нареди апсење на десетици осомничени членови на ФЕТО

Facebook
Twitter
Email
Print

Турските власти денеска издадоа наредба да се уапсат вкупно 56 осомничени членови на Фетулахистичката терористичка организација (ФЕТО), објави турската телевизија НТВ.

 

Операцијата се спроведува по наредба на Истанбулското главно обвинителство. Акцијата се спроведува во Истанбул и во уште 18 други области, меѓу кои и Адана, Анкара, Ајдин, Бингол, Хатај, Измир, Текирдаг и Зонгулдак.

 

Досега се уапсени десетици лица кои се осомничени дека ја користеле мобилната апликација Бајлок (ByLock) за подготовка и спроведување на минатогодишниот обид за државен удар.

 

Според турските власти, групата ФЕТО на Фетулах Ѓулен, стои зад обидот за државен удар на 15 јули минатат година.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи