ВИДЕО : „Фолтин“ – над 2 децении уникатен спој на музиката, театарот и филмот

На 28 декември ќе биде премиерата на новата претстава „Клетници“, во режија на Мартин Кочовски, а во изведба на народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп. Во неа освен актерите на прилепскиот ансамбл учествуваат и членовите на групата „Фолтин“. Ова е нивна 4-та претстава во која учествуваат заедно со прилепските актери, а 7-ма која ја работат заедно со режисерот Кочоски.

 

За успешниот спој на музиката и актерството поразговаравме со еден од членовите на групата „Фолтин“, Гоце Јованоски.

 

Во своето над 2 децениско постоење „Фолтин“ имале направено музика за околу 30-тина претстави во Македонија и странство. А во последниот период активно работеле и на изработка на музика наменета за филмови и документарни филмови.

 

Последниот албум „Пијан славеј“ го издадоа во 2015 година. Јованоски вели дека иако направиле мала пауза околу снимањето на нов албум, сепак освен со филмска и театарска музика не престанале и со своите свирки, концерти и турнеи кои ги правеле не само во Македонија туку и во цела Европа.

 

Повеќе околу сегашните ангажмани и идни планови на групата „Фолтин“ дознајте од интервјуто со Јованоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.