ВИДЕО : „Фолтин“ – над 2 децении уникатен спој на музиката, театарот и филмот

На 28 декември ќе биде премиерата на новата претстава „Клетници“, во режија на Мартин Кочовски, а во изведба на народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп. Во неа освен актерите на прилепскиот ансамбл учествуваат и членовите на групата „Фолтин“. Ова е нивна 4-та претстава во која учествуваат заедно со прилепските актери, а 7-ма која ја работат заедно со режисерот Кочоски.

 

За успешниот спој на музиката и актерството поразговаравме со еден од членовите на групата „Фолтин“, Гоце Јованоски.

 

Во своето над 2 децениско постоење „Фолтин“ имале направено музика за околу 30-тина претстави во Македонија и странство. А во последниот период активно работеле и на изработка на музика наменета за филмови и документарни филмови.

 

Последниот албум „Пијан славеј“ го издадоа во 2015 година. Јованоски вели дека иако направиле мала пауза околу снимањето на нов албум, сепак освен со филмска и театарска музика не престанале и со своите свирки, концерти и турнеи кои ги правеле не само во Македонија туку и во цела Европа.

 

Повеќе околу сегашните ангажмани и идни планови на групата „Фолтин“ дознајте од интервјуто со Јованоски.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи