Кралот Салман наложи 19,2 милијарди долари да бидат инвестирани во економски развој

Facebook
Twitter
Email
Print

Саудискиот крал Салман со декрет наложи да се издвојат 19,2 милијарди долари за финансиска помош на приватниот сектор.

 

Финансискиот пакет е наменет за јакнење на приватните компании, согласно економските реформи во државата која со години зависеше од извозот на сурова нафта.

 

Финансиските средства се наменети за 16 иницијативи, од кои 5,7 милијарди долари се наменети за поволни кредити за финансирање на изградбата на станови зе државјаните на Саудиска Арабија.

 

Околу милијарда долари ќе бидат потрошени за промоција на извозот, а останатите за развој на нови технологии и проекти, меѓу кои и за мали и средни претпријатија заради јакнење на конкурентноста на саудиската економија.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи