Бура исфрли противбродска мина на плажа во Дубровник

Во текот на ноќта на плажата Бање во Дубровник, поради силниот ветар, морето исфрли експлозивна направа, а полицијата утврди дека станува збор за противбродска сидрена мина од Втората светска војна.

 

Полицијата го обезбедува местото на плажата каде што се наоѓа мината, со цел деминерите да ја тргнат мината според правилата на нивната работа, потврдија од дубровачко-неретванската полициска управа.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.