НБА: Драмата во Филаделфија за Оклахома, Хјустон го „преслуша“ Сан Антонио

Facebook
Twitter
Email
Print

НБА лигата ни донесе единаесет нови натпревари од кои еден посебно се издвои, а тоа е битката меѓу Филаделфија и Оклахома Сити која им припадна на Тандерс по три продолженија (119-117).

 

Одново предводник на „Тандерси“ беше Расел Вестбрук кој средбата ја заврши со 27 поени, 17 скокови и 15 асистенции, вклучувајќи ја и последната при постигнувањето на победнилчкиот кош кога на 10 секунди до крајот погоди Андре Робертсон.

 

Хјустон уште еднаш покажа зошто е тимот со најдобар скор во НБА (23-4), утрово „Ракетите“ го „преслушаа“ Сан Антонио во локалното дерби и стигнаа до 12. победа во низа. Крис Пол вечерта ја заврши со 28 поени, 8 асистенции и 7 украдени топки. Џејмс Харден исто така забележа 28 поени, а придодаде и 6 асистенции и 7 скокови.

 

Резултати:

Шарлот – Мајами 98:104

Индијана – Детроит 98:104

Орландо – Портланд 88:95

Филаделфија – Оклахома 117:119 (прод.)

Вашингтон – ЛА Клиперс 100:91

Бостон – Јута 95:107

Торонто – Бруклин 120:87

Мемфис – Атланта 96:94

Милвоки – Чикаго 109:105

Денвер – Њу Орлеанс 117:111 (прод.)

Хјустон – Сан Антонио 124:109

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи