Спречен обид за атентат врз Ердоган во Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина.

 

Деветемината осомничени биле припадници на турската Левичарска револуционерна организација DHKP-C,  која е прогласен за терористичка група поради нејзините напади врз турските безбедносни сили и западните дипломати во Турција. Истрагата на грчката полиција покажала дека осомничените планирале да користат ракетни фрлачи, рачни бомби и шишиња со запалива течност за време на нападот. Оружјето било пронајдено закопано во планина источно од Атина.

 

Во терористичкиот план Ердоган бил споменуван со кодно име „Шкорпија“. Се претпоставува дека групата планирала да го нападне конвојот на турскиот претседател од три страни.

 

Ердоган месецов оствари историска посета на Грција, прва од ваков вид на турски претседател за последните 65 години.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи