Тројца загинати, над 100 повредени во железничка несреќа во САД

Facebook
Twitter
Email
Print

Во железничка несреќа во САД загинале најмалку тројца патници, а над 100 биле повредени, соопшти Националниот одбор за безбедност. Првото возење по скратената, побрза рута на возот на „Амтрак“ заврши со излегување на возот од шините и паѓање на соседниот автопат.

 

„Возот има 12 вагони и локомотиви на предниот и на задниот дел. Според „Амтрак“, во него имало 80 патници, тројца членови на екипажот и двајца вработени во кафулето. Возот застанал на две точки. Последна пауза персоналот направил на станица оддалечена 28 километри од местото на несреќата. Нашата мисија е да дознаеме што точно и зошто се случило, за да можеме да препорачаме промени кои би спречиле ваква трагедија во иднина“, изјави Бела Дин- Зар, член на одборот на НТСБ.

 

Вниманието брзо се сврте кон брзината на возот. Сојузните истражувачи велат дека возот патувал со брзина од 129 км/ч во зона од 48 км/ч. Истрагата продолжува, а според некои американски претставници, возот најверојатно удрил во нешто на шините, поради што излетал.

 

Возот паднал врз седум возила, вклучувајќи и два камиона, но никој од патниците во нив не загина во несреќата. Сообраќал на релација Сиетл-Портланд. Излетал на дел од пругата, јужно од Такома ,која претходно се користела исклучиво за товарни возови.

 

Како што е соопштено, спасувачките екипи ги пребарале сите вагони, но не е потврдено дека е утврден конечниот број на жртви.

 

Инцидентот се случи во понеделникот во 8 часот по локално време.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи