Вонредна седница на ОН по одлуката на Трамп за Ерусалим

Facebook
Twitter
Email
Print

Генералното собрание на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна специјална седница по барање на арапските и муслиманските земји за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

 

Станува збор за ретка ваква седница на Генералното собрание и досега се одржани само 10. На седницата се очекува 193 земји членки да гласаат за резолуција со која се бара од Трамп да ја повлече одлуката.

 

Слична резолуција не помина во Советот на безбедност на ОН откако САД ставија вето. Иако резултатот од гласањето нема обврзувачки карактер, има своевидна политичка тежина, сметаат експертите.

 

Американскиот амбасадор Ники Хејли на Твитер предупреди дека САД ќе ги запамтат тие што гласале против одлуката за Ерусалим.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи