САД го кратат финансискиот придонес во Обединетите нации

Facebook
Twitter
Email
Print

САД соопштија дека го намалуваат придонесот во буџетот на Обединети нации за повеќе од 285 милиони долари за фискалната 2018-19 година. Намалувањето ќе се однесува на управувањето и поддршката на ОН.

 

Американската амбасадорка во Организацијата, Ники Хејли предупреди дека веќе нема да се злоупотребува великодушноста на американскиот народ, обвинувајќи ги земјите-членки за неконтролирано и неефикасно трошење на средствата.

 

Хејли наведе дека станува збор за историска одлука и претставува „голем чекор во добар правец“ за зголемување на ефикасноста на ОН.

 

„Ова историско намалување на потрошувачката- покрај другите бројни мерки за поефикасни и поверодостојни Обединети нации- е голем чекор во вистинска насока. Иако сме задоволни од резултатите на преговорите за овогодинешниот буџет, можете да бидете сигурни дека ќе продолжиме да бараме начини да ја зголемиме ефикасноста на ОН, истовремено штитејќи ги нашите интереси“, додаде таа.

 

Финансиските санкции беа најавени за време на гласањето за резолуцијата со која се осудува едностраното признавање на Ерусалим за израелска престолнина од страна на Вашингтон.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи