Германија на чекор до нова влада – Меркел и Шулц оптимисти

Facebook
Twitter
Email
Print

Двете најголеми политички партии во Германија, ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел и СПД на Мартин Шулц се согласија да започнат преговори за формирање на коалициска влада, нивна втора едноподруго.

 

По маратонски 24-часовни преговори кои завршија рано утрово, двете партии се договорија да започнат формални преговори за формирање на коалициска влада.

 

„Нов почеток за Европа, и нов почеток за Германија“, изјави Меркел по завршувањето на преговорите.

 

Сондирачките разговори финишираа со документ на 28 страници кој ги опфаќа сите клучни политики на идната влада. Компромис е постигнат за цела серија прашања и политики: од даноците преку миграцијата па сѐ до здравствена нега. Начелниот договор во текот на денот треба да биде потврден од страна на управните одбори на Христијанско-демократската унија на Ангела Меркел и Социјалдемократската партија (СПД).

 

Тие планираат да ги ограничат пристигнувањата на азиланти на околу 200.000 годишно. Планот, исто така, предвидува и ограничување од влез на 1.000 мигранти месечно на кои ќе им биде дозволено да се приклучат на своите семејства кои веќе живеат во Германија. Покрај тоа, приоритет ќе биде и создавањето на посилен сојуз со Франција, како и обезбедувањето на социјална кохезија на Германија.

 

Конзервативците и СПД веќе два пати владееле заедно во последните 12 години. Според проценките, новата влада во Германија би можела да се очекува околу Велигден.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи