Ставре Јада, Антонио Ристевски и Викторија Тодоровска ќе ја претставуваат Македонија во Пјеонгчанг

Македонските репрезентативци Ставре Јада, Антонио Ристески и Викторија Тодоровска ќе ја претставуваат Македонија на зимските олимсписки игри кои ќе се одржат во Пјеонгчанг, Јужна Кореја од 9 до 25 февруари.

 

Крушевчанецот Ставре Јада постигна А олимписка норма и ќе се натпреварува во дисциплината нордиско скијање.

 

„Се чувствувам подготвен, напорно тренирав во последниот период и очекувам добар резултат на Олимпијадата. Сега последно бев 10-тина дена на подготовки во Словенија. Ќе се натпреварувам во две трки, едната долга 1,6 км која е во дисциплината спринт и другата долга 15 км. слободен стил, за која особено се подготвував“, изјави за Инфо Компас, Ставре Јада.

 

 

Со А олимписка норма е и Антонио Ристески кој ќе се натпреварува во алпско скијање, а Викторија Тодоровска е B олимписка норма и таа ќе се натпреварува во нордиско скијање.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи