Церар: Словенија не прифаќа нови преговори за границата со Хрватска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Словенечкиот премиер, Миро Церар истакна дека Словенија ќе ја спроведува одлуката на Арбитражниот суд за границата со Хрватска во Пиранскиот Залив и дека нема да прифати нови преговори.

 

„Нагласувам дека Словенија и натаму ќе биде доследна во спроведувањето на одлуката на Арбитражниот суд и нема да прифати нови преговори за границата“, изјави Церар во обраќање пред претставниците на странските дипломатски мисии во Словенија.

 

Според него, прифаќањето на преговори за граничниот спор би претставувало „оддалечување од европското и меѓународното право, а со тоа и од интересите на Република Словенија“.

 

Церар оцени дека Словенија може да биде „генерално задоволна“ од соработката со соседите, иако минатата година беа нарушени односите со Хрватка поради „различните гледишта на прашањето за нерешениот граничен спор“.

 

Тој потесети дека Словенија останува посветена на одлуката на Арбитражниот суд за граничната линија во Пиранскиот Залив, додека Хрватска смета дека за неа тоа решение не важи.

 

„Словенија ќе продолжи да инсистира на спроведувањето на арбитражната пресуда како правно валидна за двете страни, но ќе ги искористи распложливите правни средства доколку Хрватска ја игнорира пресудата на арбитрите“, додаде Церар.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи