Земјите од Западен Балкан ќе учествуваат на самитите на ЕУ

Facebook
Twitter
Email
Print

Во очекување на објавувањето на Стратегијата за Западниот Балкан на Европската Комисија, 12 земји-членки на ЕУ бараат од Брисел уште сега да им ги отвори портите на шесте држави од регионот.

 

Австрија, Чешка, Естонија, Унгарија, Ирска, Италија, Литванија, Летонија, Малта, Полска, Словенија и Словачка сакаат на годишните самити на ЕУ да учествуваат и лидерите на западнобалканската шесторка, се истакнува во документот во кој Ројтерс имал увид.

 

Во предлогот од 12 точки поднесен до Европската Комисија кон крајот на јануари годинава, ЕУ-членките бараат да им се дозволи на владите на земјите од Западниот Балкан да учествуваат на состаноците на ЕУ од областите на животната средина, здравството, транспортот и надворешната политика.

 

„Ова се бесплатни мерки кои ќе имаат извонредно политичко влијание и ќе бидат инструментални во подобрување на имиџот на ЕУ во регионот“, се наведува во документот, во кој исто така се повикуваат претставниците на владата на ЕУ почесто да го посетуваат Балканот.

 

Би требало да биде разгледано и укинувањето на трошоците за роаминг на мобилните телефони за околу 18 милиони граѓани на Западен Балкан.

 

Се бара и претставниците на ЕУ многу почесто да го посетуваат Западен Балкан.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи