Крушевчанецот Ставре Јада ќе биде македонскиот знаменосец на Олимпијадата во Пјеонгчанг

Македонскиот репрезентативец, Ставре Јада, кој постигна А олимписка норма и кој ќе се натпреварува во дисциплината нордиско скијање, ќе биде македонскиот знаменосец на Олимпијадата во Пјеонгчанг, Јужна Кореја која ќе се одржи од 9 до 25 февруари.

 

Јада вели дека се чувствува  максимално подготвен за предизвикот кој кој го очекува. Тој  ќе се натпреварува во две трки, едната долга 1,6 км која е во дисциплината спринт и другата долга 15 км. слободен стил.

 

 

„Се чувствувам максимално подготвен, не чувствувам никаков притисок и сакам да постигнам најдобар резултат што некој македонски репрезентативец воопшто постигнал на Олимпијада“, вели Јада.

 

Освен него на зимските олимсписки игри Македонија ќе ја претставуваат и Антонио Ристески со А олимписка норма , кој ќе се натпреварува во алпско скијање и Викторија Тодоровска со B олимписка норма која ќе се натпреварува во нордиско скијање.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи