Дирк Новицки со уште едно достигнување за историја во НБА лигата

Facebook
Twitter
Email
Print

Дирк Новицки влезе во нова елитна група во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата, откако на дуелот со Лос Анџелес Клиперс, ја мина границата од 50 000 минути на теренот.

 

Со тоа Новицки стана само шестиот играч во историјата на НБА лигата кој ја минал таа граница, а пред него се само Карим Абдул-Џабар, Карл Мелоун, Кевин Гарнет, Џејсон Кид и Елвин Хејс.

 

Германецот е и единствениот играч кој бил МВП а е со потекот од Европа и еден од неколкумината кошаркари кои успеале да бидат МВП и во регуларниот дел на сезоната во НБА и во големото НБА финале, во која и ја освоил и титулата.

 

И покрај тоа што ова беше голема вечер за Дирк Новицки, „Мавс“ се избрукаа откако му го утнаа презимето на дресот. Многумина се зачудени како може да се случи вакво нешто со оглед на тоа дека Германецот е легенда на Далас и во својата 20 годишна кариера го има носено само дресот на тимот од Тексас.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи