САД ќе и продаде на Финска ракети вредни над 700 милиони долари

Facebook
Twitter
Email
Print

САД ја одобри продажбата на 200 офанзивни и дефанзивни ракети на Финска, која не е членка на НАТО и се граничи со Русија, пренесе „Франс прес“, цитирајќи го „Стејт департментот“.

 

Ракетите, во вредност од над 700 милиони долари, се земја-вода „Harpoon“ наменети за распоредување на финските воени бродови или за противракетна одбрана на брегот, и проектили „Sparrow“, наменети за борбените бродови од новата генерација кои Финска ќе ги купи во 2020-та година.

 

За прв пат нордиска земја купува такви ракети кои без проблем ќе ги интегрира во своите одбранбени системи, посочи „Стејт департментот“.

 

Продажбата на ракетите на Финска – земјата од Европската унија, која има најдолга граница со Русија, се случува во момент кога односите меѓу Москва и Западот се во најниската точка по Студената војна.

 

Литванија ја обвини вчера Русија дека распоредила ракети во енклавата Калининград, способни да носат нуклеарни полнења, пренесе „АР“.

 

Литванската претседателка Далија Грибаускаите изјави за новинарите дека ракетите „Iskaneder“ се за постојано во Калининград, додека ние разговараме. Таа рече дека овие проектили претставуваат закана не само за Литванија, туку и за половина од европските земји. Заменик-генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемолер, која заедно со Грибаускаите ги посети војниците на НАТО во литванскиот град Рукла, рече дека ако пораките од претседателката се вистина „тоа е многу сериозен проблем“, додава „АР“.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи