Леброн „The King“ Џејмс – „банана“ и кош во последната секинда за победа на Кавалирс

Facebook
Twitter
Email
Print

Кливленд и Минесота приредија вистинско шоу во Квикен Лоанс Арена, „Кралот” Џејмс со звукот на сирената донесе победа за Кавалирс.

 

Во натпревар на кој беа постигнати 278 поени, Кливленд победи со 140-138 по едно продолжение а херој на домаќините беше токму „Кралот“ Џејмс, кој погоди шут за два со звукот на сирената.

 

Леброн мечот го заврши со трипл-дабл учиник од 37 поени, 15 асистенции и 10 скокови, го надмина Жидрунас Илгаускас како најдобар скокач во франшизата и сега стои како прв поентер, скокач и асистент во историјата на Кливленд, успех со кој можат да се пофалат само уште двајца кошаркари: Мајкл Џордан и Кевин Гарнет.

 

Џејмс заслужено се најде на врвот на најдобрите потези на НБА вечерта и тоа на второто место со блокадата, а на првото со поените за победа.

 

 

Што се однесува до натпреварот, водството се менуваше 34 пати, најмногу на еден дуел оваа сезона. Ниту еден тим немаше поголема предност од 10 поени, а дури 16 пати резултатот беше изедначен.

 

Исто така беа постигнати дури 40 тројки, апсолутен рекорд во НБА.

 

 

НБА резултати:

 

Детроит – Бруклин 115:106
Мајами – Хјустон 101:109
Кливленд – Минесота 140:138
Мемфис – Јута 88:92
Феникс – Сан Антонио 81:129

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи