Кинеската војска го претстави новиот невидлив авион J-20

Facebook
Twitter
Email
Print

Кина во борбена служба ја воведе новата генерација на невидливиот ловец „Ј-20“ со што се надева дека ќе го намали заостанувањето зад САД во овој сегмент од вооружените сили.

 

Кинескиот претседател Кси Џинпинг спроведува голема модернизација на кинеските оружени сили, кои се најголемите во светот и вклучуваат проектили за соборување сателити и напредни подморници.

 

Воздухопловните сили објавија дека новиот модел на авиони Ј-20 отсега ќе придонесува за заштита на државниот суверенитет, безбедност и територијален интегритет.

 

Авионот за првпат беше прикажан во јавноста кон крајот на 2016 година. Најмногу личи на американскиот ловец кој е невидлив за радари F-22, но прашање е дали навистина може да му конкурира. Инаку, Кина развива и невидлив ловец наречен Ј-31, кој треба да биде конкуренција за американскиот ловец F-35.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи