Предлог – закон во Турција за цензура на Интернет медиумите

Facebook
Twitter
Email
Print

Турција ќе ги зголеми овластувањата на Радиодифузното тело за контрола на радијата и телевизиите, за да ги вклучи и интернет медиумите.

 

Тоа се предвидува во предлог- законот, што синоќа беше доставен до Парламентот, а за кој главната опозициска партија смета дека ќе довде до дигитална цензура.

 

Регулативата ќе му овозможи на контролниот орган да спречи аудио и видео материјали на интернет, објави на социјалните медиуми и филмови, ако контролорот заклучи дека материјалите претставуваат закана за националната безбедност или пак шират неморал.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи