Земјите со најголеми резерви на злато

Facebook
Twitter
Email
Print

Во време на економска нестабилност, инвестициите во злато се најприфатлив и најстабилен избор. Според Светскиот совет за злато, во 2017 бил забележан пад од 7% на побарувачката во однос на 2016.

 

Централните банки ги зголемија златните резерви со едвај 371 тони во 2017 година, што е 5% помалку во однос на растот на резервите во 2016 година.

 

Според податоците на Светскиот совет за злато, ова се државите (и правни субјекти) со најголеми резерви:

 

20. Шпанија – 281,6 тони – 16,9%

19. Либан – 286,8 тони – 21,3%

18. Казахстан – 301 т – 40,2%

17. Обединето Кралство – 310,3 т – 8,5%

16. Саудиска Арабија – 322,9 т – 2,7%

15. Португалија – 382,5 т – 61%

14. Тајван – 423,6 тони – 3,7%

13. ЕЦБ – 504,8 тони – 28,2%

12. Индија – 558,1 т – 5,6%

11. Турција – 564,8 тони – 21,8%

10. Холандија – 612,5 т – 66,3%

9. Јапонија – 765,2 тони – 2,5%

8. Швајцарија – 1040 т – 5,4%

7. Русија – 1838,8 т – 17,7%

6. Кина – 1842,6 тони – 2,4%

5. Франција 2436 т – 64,9%

4. Италија – 2451,8 т – 67,5%

3. ММФ – 2814 тони

2. Германија – 3373,6 тони – 70,2%

1. САД – 8133,5 т – 75%

 

Податоците се ажурирани на 1 февруари 2018 година . Во проценти е наведен износот на златните резерви од сите резерви на банката.

 

Според овие податоци, Турција и се приклучи на Русија како најголем купувач меѓу централните банки.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи