Руски нуклеарни научници уапсени за копање биткоин

Facebook
Twitter
Email
Print

Неколку научници од руско научно одделение во Саров наводно се обиделе да копаат биткоини на силни компјутери во тој строго чуван центар.

 

Меѓутоа, припадници на руската Федерална служба за безбедност ги уапсиле осомничените кога се обиделе да искористат некои од најмоќните супер компјутери за стекнување со биткоини.

 

Федералниот нуклеарен центар во Саров, на западот од Русија, е затворена област и е под специјален безбедносен режим.

 

„Дојде до неовластен обид за користење на компјутери во лични цели, вклучувајќи таканаречено „копање“, соопшти Центарот во Саров.

 

Супер компјутерот не би требало да биде поврзан на интернет од безбедносни причини, а кога научниците се обиделе тоа да го направат, веднаш е известено безбедносното одделение на нуклеарниот центар.

 

Инаку, првата атомска бомба на Советскиот сојуз е произведена токму во Саров, за време на Сталин.

 

Саров во време на студената војна бил државна тајна и не се наоѓал на советските мапи, а посебни дозволи за влез во центарот на Русите се потребни и денес. Нуклеарниот центар Саров во 2011 година набавил супер компјутер кој во тој момент бил 12 најмоќен компјутер на светот.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи