Манчестер Сити го има најскапиот состав во Европа – тежи вртоглави 878 милиони евра

Facebook
Twitter
Email
Print

Швајцарскиот институт кој работи со фудбалска статистика и истражувања фокусирани на овој спорт (CIES) ја објави листата на клубови кои потрошиле најмногу пари за да ја состават екипата за оваа сезона.

 

Истражувањето кое го спроведе CIES се однесуваше само на клубовите од топ 5 лигите од Европа: шпанската, англиската, италијанската, германската и француската. Во пресметката влегоа овосезонски и минати трансфери на играчи кои моментално играат за клубовите.

 

Манчестер сити го има најскапиот прв тим во историјата на фудбалската игра. „Граѓаните“ за него потрошија 878 милиони евра или 73 милиони евра повеќе од ПСЖ, чии челници во минатото лето издвоија вртоглави 222 милиони евра само за Нејмар.

 

Трет клуб по вредност е Манчестер јунајтед со 747 милиони евра пред Барселона со 725 милиони евра и Челзи со 592 милиони евра. Втората половина од топ 10 во истраживањето на ЦИЕС ја сочинуваат Реал Мадрид со 497 милиони евра, Ливерпул со 461 милион евра, Јувентус со 448 милиони евра, Арсенал со 403 милиони евра и, изненадувачки, Евертон со 365 милиони евра.

 

 

Топ 20 највредни клубови според Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ЦИЕС)

 

Манчестер сити – 878 милиони евра

ПСЖ – 805 милиони евра

Манчестер јунајтед – 747 милиони евра

Барселона – 725 милиони евра

Челзи – 592 милиони евра

Реал Мадрид – 497 милиони евра

Ливерпул – 461 милиони евра

Јувентус – 448 милиони евра

Арсенал – 403 милиони евра

Евертон – 365 милиони евра

Баерн Минхен – 363 милиони евра

Тотенхем – 358 милиони евра

Милан – 305 милиони евра

Атлетико Мадрид – 298 милиони евра

Монако – 286 милиони евра

Борусија Дортмунд – 268 милиони евра

Рома – 252 милиони евра

Саутемптон – 229 милиони евра

Кристал Палас – 225 милиони евра

Интер – 217 милиони евра, итн.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи