Трамп го претстави предлог- буџетот, тежи 4.400 милијарди долари

Facebook
Twitter
Email
Print

Американскиот претседател Доналд Трамп го претстави буџетот за 2019 година вреден 4 илјади 400 милијарди  долари, предвидувајќи буџетски дефицит од 984 милијарди долари.

 

Според медиумите, дефицитот може да достигне и 1.200 милијарди долари по минатонеделниот буџетски договор и издвоението 90 милијарди долари наменети за ублажување на ефектите од природните катастрофи.

 

Предлог-буџетот на Трамп вклучува и околу 1.500 милијарди долари за реконструкција на патишта, автопати, пристаништа и аеродроми за период од 10 години.

 

Планот се заснова на користење на 200 милијарди долари од федералниот буџет за поттикнување на локалната самоуправа и сојузните држави да инвестираат во инфраструктурни проекти.

 

Американскиот претседател во неколку наврати рече дека државните патишта и автопатишта кои „се распаѓаат“ ја кочат американската економија во нејзините напори да го оствари својот целосен потенцијал.

 

Поради растечките закани од Кина и Русија, Пентагон бара драстично зголемување на трошоците за војската за 2019 година, барајќи од Конгресот да одобри буџет од 686 милијарди долари. Од Министерството за одбрана сметаат дека безбедноста и просперитетот не се загрозени од тероризмот, туку од обидите на Кина и на Русија да го моделираат светот со ставање вето врз економските, дипломатските и безбедносните одлуки на другите земји. Во фокусот е и нуклеарната закана од Северна Кореја.

 

„Ги збогатуваме арсеналите на секое оружје. Ќе модернизираме и создадеме нова нуклеарна сила. Мораме, зашто тоа го прават и другите. Ако запрат тие, ќе запреме и ние. Но не запираат“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

 

За 2019 година се издвоени и 550 милиони долари за курдските сили во борбата против Исламска држава.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи