Шок во Франција: судот расправа дали 11-годишно дете може доброволно да прифати секс

Facebook
Twitter
Email
Print

Може ли 11-годишно дете доброволно да прифати сексуален однос со 28-годишен маж ? Ова прашање ќе биде во средиштето на судскиот процес што денес започнува во Понтоаз, предградие во Париз, додека нацрт-закон што е во подготовка, предвидува дефинирање на минимална возраст за свесна согласност.

 

Аферата ја шокираше Франција и предизвика жолчни дебати. Минатата година, на 24 април, 11-годишно девојче отишло во станот на 28-годишен маж, каде имале сексуален однос. Нејзините родители поднеле тужба за силување, наведувајќи дека девојчето било преплашено и шокирано од настанот.

 

Но, обвинителството смета дека не се работи за силување затоа што односот бил доброволен, и не бил извршен никаков физички притисок врз малолетничката, која заминала во станот на мажот по сопствена волја.

Оценувајќи дека немало „насилство, принуда, ниту изненадување“, обвинителството одлучило кривично да го гони сторителот – татко на две деца, за противзаконски сексуален однос со дете“ кој е дефиниран како „сексуален напад врз малолетничка помлада од 15 години“. Предвидената казна за ова дело е пет години затвор.

 

Меѓутоа, судската постапка би можела да се врати на почеток, затоа што родителите на девојчето инсистираат мажот кривично да се гони за силување, за што е предвидена казна затвор од 20 години, а не за сексуален однос без принуда, за што максималната казна е само пет години.

 

Есента мината година се случија уште две други афери: ослободување на 30-годишен маж обвинет за силување на 11-годишно девојче, како и пресуда на 18-месечен затвор за професор кој бил во врска со својата 14-годишна ученичка.

 

Тогаш владата одлучила во законот да дефинира минимална возраст на свесна согласност за сексуален чин. Емануел Макрон смета дека истата би требало да изнесува 15 години. Нацрт-законот против сексистичко и сексуално насилство каде би требало да се дефинира тој праг на возраст, се очекува да  биде поставен на седница на Советот на министри, што е закажана за 7 март. Дотогаш, министерството за правосудство побара „мултидисциплинарна мисија“ да даде свои мислења и сугестии, во корист на претстоечката расправа. Групата експерти, меѓу кои има и правници и лекари, треба да го достави своето мислење до 1 март.

 

Адвокатката на девојчето и нејзините родители, Карин Дибо, смета дека „прашањето дали 11-годишното девојче се согласило или не, воопшто не треба да се отвора.“

 

Дури и ако девојчето се препуштило, тоа било заради состојбата на шок во која се наоѓало, смета таа, додавајќи дека во овој настан се присутни сите уставни елементи кои дефинираат силување: сексуална пенетрација, „морална принуда“ (која произлегува од големата разлика во возраста), изненадување, насилство и закана.

 

Одбраната на обвинетиот истакнува дека наводната жртва „изгледала повозрасно од својата врст, па нивниот клиент сметал дека има 17 години“. Тие исто така тврдат дека „таа лаже за сè и воопшто не е наивна“.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи