Грчкиот Парламент усвои Закон за медицински канабис

Facebook
Twitter
Email
Print
Со поддршка од владината коалиција и левоцентристичките партии Река и Демократска коалиција, грчкиот Парламент со големо мнозинство го усвои Законот за производство на медицински канабис.
Против Законот гласаа пратениците на Нова демократија, Комунистичката партија, Златна зора и Сојузот на центристите.
Опозициската Нова демократија соопшти дека не се сомневаат во тоа дека е корисна употребата на медицинскиот канабис, но смета дека во Законот на Владата недостигаат гаранции, а резултат на тоа би било неконтролирано производство, ширење и одгледување на канабисот.
Министерот за здравство на Грција, Андреас Ксантос изјави дека со законот се прави прв важен чекор за пристап на пациентите до медикаменти што докажано имаат корисно, а во некои случаи и терапевтско дејство.
Според грчкото Министерство за здравство, како што јави дописникот на МИА од Атина, со Ззаконот се регулира производството, контролата и дистрибуцијата на медикаменти што содржат фармацевтски канабис, со цел да се промовираат инвестиции во овој сектор што ќе донесат корист за економијата и државата.
Законот, меѓу другото, дава можност за лесен пристап на пациентите до готови фармацевтски производи од канабис од домашно производство, но и можност за физички и правни лица да одгледуваат различни видови на канабис за обработка на суровини со единствена цел, производство на медицински канабис во Грција.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи