Општина Прилеп вети финансиска помош за РК „Прилеп“

Прилепската локална самоуправа и градоначалникот Илија Јованоски финансиски ќе го поддржи ракометниот клуб „Прилеп“, што значи дека клубот ќе го продолжи натпреварувањето во ракометната Супер лига. Ова денеска го соопштија од Општина Прилеп, по средбата која градоначалникот Јованоски заедно со претседателот на Советот на Општина Прилеп, Миле Талевски ја одржал со претседателот на РК „Прилеп“, Александар Мариноски.

 

„Имавме средба со претседателот на РК „Прилеп“, на која разговаравме за проблемите со кои се соочува клубот. Општина Прилеп ќе му излезе пресрет на клубот за да ги надмине финансиските проблеми со кои, тој од поодамна се соочува, наспроти злите јазици дека локалната самоуправа и градоначалникот не се грижат за ракометот и воопшто за спортот во градот. Сакам да го демантирам тоа и да кажам дека како градоначалник секогаш ќе стојам зад спортот во Прилеп, ракометот, фудбалот и останатите спортови и ќе ги поддржувам спортистите“, изјави градоначалникот Јованоски, по средбата.

 

Според Александар Мариноски РК „Прилеп“ непречено ќе го продолжела натпреварувањето во Супер лигата.

 

„Со градоначалникот разговаравме и најдовме решение како нашиот клуб да го продолжи натпреварувањето во ракометната Супер лига. Од Буџетот на Општина Прилеп ќе бидат издвоени средства, со коишто  клубот ќе биде поддржан до крајот на оваа натпреварувачка сезона, а се надевам дека локалната самоуправа и во иднина ќе го прави тоа“, рече Мариноски.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи