Иран произведува трипати повеќе ракети од порано

Facebook
Twitter
Email
Print

Иран тројно го зголеми производството на ракети, тврди Амир Али Хаџизадех, бригаден генерал во елитниот корпус на гардата на Исламската револуција, без да прецизира за колкав временски период станува збор.

 

„Нашето производство е тројно зголемено во однос на минатото“, истакна иранскиот генерал за локалните медиуми.

 

Генералот не прецизира за колкав временски период станува збор. Тој само истакнал дека Владата, парламентот и други институции во Иран одлучиле дека земјата има поголема потреба од ракетите „земја-земја“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи