Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

Facebook
Twitter
Email
Print

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер соопшти дека го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со директорот на Централната разузнавачка агенција Мајк Помпео.

 

„Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане наш нов државен секретар. Тој ќе направи фантастична работа. Му благодариме на Рекс Тилерсон за неговата услуга. Џина Хаспел ќе стане новиот директор на ЦИА, прва жена избрана на оваа функција“, напиша Трамп на Твитер.

 

Тилерсон беше назначен за државен секретар пред само една година и за неговата смена почна да се зборува уште пред неколку месеци.

 

Трамп појасни дека го сменил Тилерсон затоа што сака да направи нов тим во пресрет на најавените преговори со Северна Кореја и за нови трговски договори.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи