Две жртви во заложничката криза во југозападна Франција

Facebook
Twitter
Email
Print

Непознато лице застрелало и ранило полицаец и држи заложници во супермаркет во градот Требу, близу Тулуз, Франција, информираат локалните медиуми.

 

Според првичните информации, вооружениот напаѓач влегол во маркетот и таму држи како заложници непознат број на луѓе. Во моментов супермаркетот е опколен со полиција.

 

„ Јас сум војник на Исламската држава“, извикувал осомничениот.

 

Се претпосатвува дека напаѓачот претходно пукал во полицајци и ранил во рамо еден од нив, а потоа влегол во маркетот. Тогаш повтроно се слушнале истрели од огнено оружје.

 

„Има две жртви“, изјави градоначалникот на градот Треб каде е инцидентот, притоа без да прецизира дали станува збор за повредени или убиени.

 

Министерството за внатрешни работи го потврдило инцидентот, а полицијата ги информира граѓаните да не одат во близина на супермаркетот.

 

Францускиот главен обвинител изјави дека заложничката криза ја третира како терористички напад.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи