Гатузо ќе потпише нов 3-годишен договор со Милан

Facebook
Twitter
Email
Print

Раководството на Милан се договориле за продолжување на соработката и нов договор со поранешниот играч од средниот ред и легенда на клубот, Џенаро Гатузо.

 

Популарниот Рино се согласил за нов договор кој ќе трае три години, вели „Кориере Дело Спорт“.

 

Гатузо моментално е со договорот кој го имаше во младинскиот тим и заработува само 120.000 евра годишно, а според новиот договор ќе заработува 2 милиони евра по сезона, плус бонуси.

 

Светскиот шампион со Италија од Светскиот куп 2006 го смени Винченцо Монтела кон крајот на ноември и ги стабилизираше резултатите во првенството на Италија.

 

40-годишниот Гатузо го однесе тимот во финалето на италијанскиот куп каде што ќе игра против Јувентус на 9-ти мај, а Милан е само пет поени далеку од Лигата на шампионите.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи