Каталонскиот Парламент: Пуџдемон може да се кандидра за претседател

Facebook
Twitter
Email
Print

Каталонскиот парламент денеска усвои симболична уредба со која му се дава право на поранешниот каталонски претседател Карлес Пуџдемон право повторно да биде избран за претседател на Каталонија, иако е во притвор и му се заканува судење.

 

Уредбата ја донесоа партиите што се залагаат за независност на Каталонија кои имаат мнозинство во Парламентот.

 

Шпанските власти поретходно соопштија дека ниту еден кандидат кој има законски проблеми не може да стане претседател на Каталонија.

 

Суд во германскиот град Нојминстер одлучи вчера да го продолжи притворот за Пуџдемон додека додека виша судска инстанца не одлучи за шпанското барање за негова екстрадиција.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи