Кинеската вселенска станица “Tijangong 1” ќе се урне на Земјата

Facebook
Twitter
Email
Print
Кинеската вселенска станица “Tijangong 1”, која не работи, а по извештаите е неконтролирана, треба да влезе во атмосферата на Земјата и да падне.
Иако вселенските агенции не знаат кога и каде ќе останат остатоците на станиците, тоа е незначителна опасност за луѓето и имотот, бидејќи се очекува дека најголем дел се запали при влез во атмосфера.
Агенцијата дава различни проценки на времето. Западните агенции тврдат дека Кинезите немаат контрола над станицата, додека Кина наведува дека тоа не е случај. Единствено Русија, Канада и Северна Европа се сметаат за места на кои остатоците на станиците сигурно нема да паднат.
Се верува дека само околу 10 проценти од станицата ќе “преживеат” распаѓање во атмосферата. Шансите дека тие делови влијаат на некој на Земјата се проценуваат на помалку од една милијарда милијарди.
Просторниот остатоци е многу честа појава во атмосферата, но само еден случај е познат дека некој бил погоден од него. Една американка помина без повреда кога ја погоди дел од американската ракета во 1997 година.
Меѓу најпознатите случаи е падот на американската вселенска станица Скилаб 1979, чии остатоци се расфрлани во близина на австралискиот град Перт. Перт потоа ги казни САД со 400 долари за фрлање ѓубре.
“Tiangang 1” беше првата кинеска вселенска станица, која започна во 2011 година, како експериментална, за поголеми проекти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи