Лев – најплатениот селектор на Мундијалот во Русија

Facebook
Twitter
Email
Print

Покрај скапите фудбалерите кои ќе настапат на Мундијалот во Русија, големи суми на пари земаат и селекторите кои ги водат националните селекции.

 

Според податоците најскап е германскиот селектор Јоаким Лев со 3.8 милиони евра додека најмала годишна плата има селекторот на Сенегал, Алију Сисе од 200 илјади евра.

 

Комплетната листа на платите на селекторите кои ќе бидат дел од СП во Русија:

 

1. Јоаким Лев (Германија) – 3.850.000 €
2. Тите (Бразил) – 3.500.000 €
3. Дидие Дешамп (Франција) – 3.500.000 €
4. Хулен Лопетеги (Шпанија) – 3.000.000 €
5. Станислав Черчесов (Русија) – 2.600.000 €
6. Фернандо Сантош (Португалија) – 2.250.000 €
7. Карлос Кеирос (Иран) – 2.000.000 €
8. Герет Саутгејт (Англија) – 2.000.000 €
9. Хорхе Сампаоли (Аргентина) – 1.800.000 €
10. Оскар Табарес (Уругвај) – 1.700.000 €
11. Ектор Купер (Египет) – 1.500.000 €
12. Хозе Палерман (Колумбија) – 1.500.000 €
13. Хуан Антонио Пици (Саудиска Арабија) – 1.440.000 €
14. Берт ван Марвијк (Австралија) – 1.250.000 €
15. Рикардо Гарека (Перу) – 1.150.000 €
16. Хуан Карлос Осорио (Мексико) – 1.050.000 €
17. Еге Харејде (Данска) – 1.000.000 €
18. Вахид Халилхоџиќ (Јапонија) – 1.000.000 €
19. Роберто Мартинез (Белгија) – 1.000.000 €
20. Владимир Петковиќ (Швајцарија) – 850.000 €
21. Ерве Ренар (Мароко) – 780.000 €
22. Хајмир Хилгримсон (Исланд) – 700.000 €
23. Златко Далиќ (Хрватска) – 550.000 €
24. Гернот Рор (Нигерија) – 500.000 €
25. Јане Андерсон (Шведска) – 450.000 €
26. Шин Тае-Јонг (Јужна Кореја) – 450.000 €
27. Ернан Дарио Гомез (Панама) – 400.000 €
28. Набил Малул (Тунис) – 350.000 €
29. Оскар Рамирез (Костарика) – 350.000 €
30. Младен Крстајиќ (Србија) – 300.000 €
31. Адам Навалка (Полска) – 270.000 €
32. Алију Сисе (Сенегал) – 200.000 €

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи