Џудо семинар на 8 клубови од Македонија со над 100 џудисти

Денеска во спортската сала на ООУ „Братство“ од Скопје се одржа џудо семинар на кој што учествуваа над 100 џудисти од 8 клубови од Македонија и тоа џудо клубовите : „Работнички“, „Ипон“, „Супер Џудо“, „Кастриоти“, „Сеишин“, „Бушидо“, „Пролетер“ и Џ.К.„Чурин“.

 

Семинарот го одржа господинот Калед Шолдери 5 дан од Англија.

 

Овој семинар е на еден начин продолжување на заедничките тренинзи и размената на искуства помеѓу џудо клубовите, нешто што започна во Прилеп минатиот месец, кога се одржаа два заеднички тренинзи на џудо клубовите „Бушидо“, „Сеишин“, „Ипон“, „Пролетер“ и „Кожувчанка“.

 

 

Џудистите велат дека главната цел на овие семинари и заеднички тренинзи била младите спортисти да се запознаат и да се дружат со крајна цел покрај дружбата да разменат и свои искуства и знаења.

 

Велат дека вакви тренинзи било потребно да се има се почесто, за да џудистите собират што е можно повеќе знаења и искуство кое пак понатаму ќе го употребат на меѓународните турнири и купови.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи