Нов Зеланд: Се отвори дупка со должина на две фудбалски игралишта

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Огромна дупка, со должина на две фудбалски игралишта и длабока колку шесткатна зграда се отвори на фарма во Нов Зеланд.

 

Дупката се појавила по неколкудневните обилни врнежи, во близина на градот Роторуа на Северниот остров.

 

Локалното население тврди дека дупката настанала на тоа подрачје бидејќи се урива подземен варовник.

 

Новозеландскиот вулканолог Бред Скот изјави дека дупката е трипати поширока од која и да ја видел претходно

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи