Каја Здравеска од Прилеп го овои 4 место на интернационалниот натпревар по англиски јазик Hippo

Ученичката Каја Здравеска од ООУ „Кире Главрилоски-Јане“ од Прилеп се пласира во финалето на интернационалниот натпреварот по англиски јазик Hippo кој што се одржа на 12, 13 и 14 мај годинава, во Лидо Ди Јесоло, близу Венеција и го освои 4 место (со разлика со еден поен зад 3-тото и 2 зад првото).

 

Учениците што се пласираат поминуваат на прелиминарен и полуфинален натпревар. Од вкупно 25.000 пријавени ширум светот во финалето се пласираа 90 ученици од 10- 19 години од 30 земји во светот. Каја има 10 години и беше најмлада во најзината категорија (Hippo 1).

 

 

 

 

 

 

„Сметам дека одлично се справив со пристисокот и очекувањата како и целодневното тестирање таму. Најважно од што се е тоа што се дружев со други деца од различни култури, се забавув и ја видов Венеција,што ми беше голема желба. Сепак овие натпревари треба да се уживање и радост за нас децата, а не само себедокажување и себепотврдување“, вели 10 годишната Каја Здравеска.

 

Менторката Габриела Јосифоска- Домска ја поддржуваше и помагаше околу припремите, а патувањето го помогна и директорката на училиштето Кети Стевананџија.

 

Честитки за овој успех на Каја од редакцијата на Инфо Компас и се надеваме дека следната година таа повторно ќе се пласира и ќе не израдува со уште вакви успеси.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи