Протести во Грција за „зачувување на грчкиот карактер на Македонија“

Facebook
Twitter
Email
Print

Повеќе илјади Грци вчера протестираа во 23 градови низ целата земја против компромис меѓу Атина и Скопје во 27 годишниот спорот за името. Тие сметаат дека името „Македонија“ им припаѓа само ним.

 

Протестот, организиран од комитет поддржан од грчката дијаспора, свештеници и дел од градоначалниците, се одржа претежно во градови во северна Грција. Помали собири имаше во централна Грција и на островите Крит, Родос, Крф и Кос.

 

Околу 2.000 луѓе се собраа во Пела, родното место на македонските антички кралеви Филип и Александар, но организаторите се надеваа на најмалку двојно повеќе.

 

На протестите преовладуваа транспаренти со пораката „Македонија е грчка“, „Почитувајте ја нашата историја“ и голем број грчки национални знамиња. Повеќето демонстранти велат дека никогаш нема да прифатат соседната земја да го користи името Македонија.

 

„Има само една Македонија и таа е во Грција“, беше нивниот став.

 

Претходно, македонското министерство за надворешни работи ги предупреди граѓаните на Република Македонија да бидат претпазливи во врска со протестите поради опасност од ескалација.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи