ВИДЕО – ВМРО-ДПМНЕ : Влезниците за претставите на „Војдан Чернодрински“ не се достапни за обичните граѓани

Пред точно една година тогашниот министер за култура од редовите на СДС, Алаѓозоски, научи дека Чернодрински не е од Прилеп. Од тогаш СДС заборавија и на гордоста на Прилеп, театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“. Ова денеска на прес конференција го истакнаа од О.К. на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

Денес треба да започне 53-тото издание, а за прв пат Прилеп не живее во ритамот на фестивалот. Без медиумска покриеност, слаба организациска посветеност и никаква достапност за прилепчани ќе мине годинешниот фестивал. Покрај кнедлата во грлото на секој вљубеник во театарските претстави и штиците што живот значат, поради ваквиот понижувачки пристап од страна на централната и локалната власт на СДС, прилепчани се верна публика.

 

„Но горливоста на проблемот е поголема со тоа што влезниците за претставите од официјалната програма не се достапни за обичните граѓани. Бараме од организаторите и министерството за култура да им одговорат на прилепчани од каде да набават влезници за овие претстави?

 

Дали истите се привилегија само на одредени граѓани?

 

Дали и за ова постојат списоци за резервации преку челниците на СДС? Дали ваков деградирачки однос кон театарската публика заслужува градот Прилеп?!

 

Понижени сме како град.

 

Понижени сме како уметници и вљубеници во уметноста.

 

Апелираме со неспособноста да не ги уништувате трајните вредности кои Прилеп ги негува со децении.

 

За жал, Прилеп и прилепчани овој пат остануваат без да го почувствуваат мирисот на театарската магија.“

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи