Започнува Светското фудбалско првенство во Русија

Facebook
Twitter
Email
Print

Светското првенство во фудбал започнува денес со натпреварот на домаќинот Русија против Саудиска Арабија.

 

На церемонијата на отворањето на стадионот „Лужники“ во Москва, кој има капацитет од 80.000 места, ќе присуствува и претседателот Владимир Путин.

 

Русија потрошила 13 милијарди долари за овој настан кој ќе се одржува во 11 градови.

 

Групата фаза ќе трае до 28-ми јуни додека осминафиналето ќе започне на 30-ти јуни. Финалистот или победникот ќе биде крунисан на 15-ти јули.

 

Бразил, Франција, Шпанија, Аргентина и бранителот на титулата Германија се меѓу фаворитите.

 

Телевизиските емисии кои ги пренесуваат фудбалските натпревари во Русија, ќе достигнат огромна гледаност низ целиот свет.

 

ФИФА изјави дека за време на последното Светско првенство во 2014-та година, околу 3 милијарди луѓе гледале барем дел од шампионатот, додека 1 милијарда го вклучила финалниот натпревар меѓу Германија и Аргентина.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи