ВИДЕО – Поплава го зафати Прилеп, центарот на градот и дел од улиците се претворија во езера

Попладнево Прилеп го зафати силно невреме кое траеше 40-тина минути. Централното градско подрачје наликуваше на големо езеро, а поплавени беа и поголем дел од глaвните сообрраќајници во градот. Во невремето поплавени се неколку објекти, а во наслебата Варош падна и гром, кој не предизвика поголема материјална штета.

 

 

„На 15 места е затната атмосферската канализација, поплавени се 5 објекти. Во овој момент се преземаат сите дејствија од страна на јавните комунални претпријатија за санирање на штетите. Подготвени екипи имаме и секаде онаму каде што има потреба ќе интервенираме“, изјави Емил Јанески, директор на ЈКП „Водовод и Канализација“ – Прилеп.

 

За среќа водата се повлече за околу 20-тина минути откако престане да врне и според првичните приоценки на Општина Прилеп и јавните претпријатија поплавата не направила поголеми штети.

 

„Во овој момент екипите на јавните комунални претпријатија Водовод и канализација и Комуналец излезени се на терен и сите овие дефекти ги отстрануваат. Во овој момент мислам дека ситуацијата е под контрола, нема посериозни оштетувања, посериозни поплави, така да и покрај сето тоа помина се во најдобар ред“, речи Илија Јованоски, градоначалниик на Прилеп.

 

Во моментов најкритично е во населбата Тризла 2 каде механизацијата веќе ги расчистува наносите на кал на улиците.

 

„Моментално се работи во населбата Тризла 2 со механизација, бидејќи таму има поголеми наноси. Пуштена е механизацијата, пуштени е екипа на работници, така да тие наноси во текот на денешниот ден ќе бидат исчистени“, изјави Ѕвонко Јованоски, директор на ЈКП „Комуналец“ – Прилеп.

 

Од Општина Прилеп велат дека проверки на теренот за евентуални штети ќе се направеле и во текот на утрешниот ден.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи