Владата го усвои Законот за ратификација на договорот со Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

Владата на Република Македонија  на денешната 74 седница го разгледа и усвои Предлог – законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на Времената спогодба од 1995 година и воспоставување на стратешко партнерство помеѓу страните, на предлог на Министерството за надворешни работи.

 

Предлог-законот за ратификација ќе биде доставен до Собранието на Репубика Македонија.

 

Договорот вчера беше потпишан во селото Псарадес (Нивици) на грчката страна Преспанското езеро, а го потпишаа министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија Никос Коѕијас и Никола Димитров, во присуство на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи