Инфо тура за претставување на туристичките атракции на Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

Новинарски екипи од повеќе медиумски куќи од Хрватска, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина специјализирани за туризмот во следните четири дена ќе ги посетат највпечатливите туристички атракции во Република Македонија.

 

Инфо турата е во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија заедно со ЈСП Турс.

 

Првиот ден, како што информираат организаторите, на агендата се посета на Скопје со  Старата Чаршија, Старата железничка станица, Спомен куќата на Мајка Тереза, црквите Св. Спас , Св. Димитрија, плоштадот Македонија, гастрономијата и Калето.

 

Вториот ден  е резервиран за Пантелејмон ,Кањонот Матка со пештерата врело, Националниот парк Маврово, Јован Бигорски, Дебарското езеро, градот Дебар и Струга, каде новинарите ќе имаат можност да ги видат природните убавини и запознаат со можностите за рурален , екотуризам и алтернативните форми на туризмот со кој овој дел на Македонија изобилува.

 

Третиот дена, на агендата се градот Охрид и охридската ревиера со посета на неговите природни и културни знаменитости, гастрономијата и мистиката која ја поседува како град под заштита на УНЕСКО.

 

Последниот ден ќе биде посетена на градот на конзулите Битола  и винскиот регион на Македонија со посета на винскиот пат и дегустирање на повеќе врвни сорти на македонски вина.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи