Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Facebook
Twitter
Email
Print

Собранието на Република Македонија го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.

 

Договорот за решавање на 27-годишниот спор за името со Грција беше ратификуван со 69 гласови „за“, без против и воздржани.

 

Гласањето беше поздравено со аплауз и со честитки до премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ги предводеше преговорите.

 

Премиерот Заев од собраниската говорница изјави и дека северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на Самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел.

 

На седницата не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи