Во Долнени почна Семинарот за изучување на изворните инструменти и песни

Денеска во спомен куќата на Фестивалот за народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ во Долнени почнува петдневниот семинар за изучување на изворните инструменти и песни. Семинарот е во рамките на Фестивалот кој по 44-ти пат ќе се одржи в петок и в сабота, на 29 и на 30 јуни во Прилеп и на Рудина кај Долнени.

 

На Семинарот 10-ина ученици од основното училиште во Долнени ќе работат со етномузикологот Горан Василески кој ќе им ги открива тајните на изворните песни и инструменти. Според Василески, семинарот стана традиционален и ја нагласува една од главните цели на Фестивалот.

 

„Една од најбитните цели е зачувување и пренесување на богатото вековно изворно творештво на новите генерации. Семинарот тоа го прави упатувајќи ги младите во начинот на изворното пеење и музицирање. Задоволство е да се работи и да се пренесува народното творештво, а интересот постои, вели Василески.

 

 

Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ ќе се одржи в петок и в сабота во Прилеп и на Рудина кај Долнени. Околу 250 изведувачи на народните инструменти, на гајда, тапан, кавал и исполнители на изворни песни ќе учествуваат во двете фестивалски вечери. Селекторот и уметнички директор професор Родна Величковска вели дека селекцијата е направена од околу 700 заинтересирани.

 

„Можностите и условите не овозможуваат сите да учествуваат, а тоа сите би го сакале. Мора да се ограничи бројот. Во секој случај ќе уживаме во изворното творештво кое се одржува со векови, а секако овој фестивал, единствен од ваков вид во земјава, се грижи да се зачува богатиот изворен фолклор во чистиот облик каков што е создаван одамна од народот, вели Величковска.

 

Фестивалот ќе биде отворен в петок од 20 часот на плоштадот „Александрија“ во центарот на Прилеп кога ќе настапат дел од учесниците. Главната натпреварувачка вечер е в сабота од 18 часот на Рудина кај Долнени, лулката на Фестивалот. Жири комисија ќе ги оцени и ќе ги прогласи најдобрите изведувачи на народни инструменти и песни. Ќе бидат доделени Гран при наградата за најдобри изведувачи и гајдата на Пеце Атанасовски за најуспешниот гајдаџија што традиционално ја доделува општина Долнени.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи