Од идниот месец електронска наплата на патарините

Facebook
Twitter
Email
Print

Од идниот месец патарина ќе се плаќа со паметна картичка. Така наречените смарт картички ќе се подигаат од бензинските, сегашните патарини или од граница, потоа ќе се надпополнуваат со толку пари колку што патникот сака.

 

Смарт картичките ќе може да се надополнат и преку телефон, лаптоп односно преку посебна апликација. Од есен пак, ќе се воведе и принципот на траен налог.

 

Освен смарт картички за електронска наплата на патарини граѓаните ќе можат да користат и тагови.

 

Првично наплатата ќе се одвива и со кеш и електронски, но постепено ќе се намали потребата од човечки фактор.

 

Очекувањата се дека до крајот на годинава на сите наплатни станици ќе има можност за електорнска наплата на патарините. А за период од две до 3 годни целосно да биде исврлен кешот како опција за плаќање.

 

Во февруари ќе бидат готови и двете патарини кои се планираат на новиот автопат Демир Капија – Смоквица.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи