Земји на ЕУ формираат сили за брза интервенција

Facebook
Twitter
Email
Print

Девет земји на ЕУ се договорија да формираат европски воени сили што ќе може брзо да се распоредат и да интервенираат при кризи во близината на европските граници.

 

Силите, кои се познати како Европска иницијатива за интервенирање (ЕИИ) и се поддржани од францускиот претседател Емануел Макрон, ќе им овозможат на членките на коалицијата да дејствуваат независно од структурите на НАТО и на ЕУ. Британија ја поддржува иницијативата во обид да ги задржи одбранбените врски со ЕУ и по брегзит.

 

Писмо на намери во понеделникот во Луксембург потпишаа министрите на Франција, Германија, Белгија, Британија, Данска, Холандија, Естонија, Шпанија и на Португалија, а Италија допрва треба да донесе одлука дали ќе учествува.

 

„Убедени сме… дека ние Европејците треба да бидеме силни, способни секогаш да направиме повеќе, во состојба да се заштитиме себе и нашиот суверенитет“, кажа министерката за одбрана на Франција, Флоранс Парли.

 

Потегот првично предизвика загриженост во НАТО, поради преклопувањето на улогите и дистанцирањето на сојузниците од САД, но генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, сепак го поздрави формирањето на силите.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи